Uzun bir aradan sonra bir uygulama ile merhaba demek istedim. Bazı global olarak paylaştığım uygulamalarımı gitbub hesabımdan mustafazorbaz takip edebilirsiniz.Bu uygulamada Java EE’nin  Spring MVC Framework’ünü kullanarak uygulama basit bir uygulama geliştirdim.Bu uygulamada Spring’in temel mimari yapısına uygun olarak projemizi inşaa ettik.Uygulamamız web üzerinden uzaktan veritabanına bağlanarak veriler üzerinde CRUD işlemlerini gerçekleştirdik.Bir sunucunuz yoksa kendi bilgisayarınıza Xampp kurarak kendi localhost’unuzu oluşturabilirsiniz.

Bu projenin en uygun yapası mimari açısından uygun geliştirilmesi ile karşılıklılık düzenini minumum düzeyde tutmak ve güvenliği üste seviyede tutmaktır.Güvenlik alanında daha kapsamlı frameworkler ekleyerek güvenlik üst seviyede tutmaktadır.Şuan bu uygulama birden fazla teknolojinin  kullanılarak en ideal basit bir hibrit uygulama geliştirdim.

Editör olarak Spring Tool Suit  kullanmaktayım. Eclipce editörü ile hemen hemen aynıdır.

Uygulama Anasayfa

Genel Uygulama Ayarları 

pom.xml

 

web.xml

SpringMCV-servlet.xml

applicationContext.xml

KATMANLAR

Burada User nesnemiz bulunmaktadır.Buna ait view,controller,servis,repository ve entitiy kısımları mevcuttur.

VIEW

index.html

Uygulama ilk açılınca karşımıza gelen bilgilendirme ve yönlendirme ekranıdır.

homePage.html

Mysql veritabanının bu kısımda çalışıyor olması gerekmektedir.Aksi taktirde bağlantının başarısız olmasından dolayı hata karşımıza çıkacaktır.Veriler listelenmektedir,istersek silebiliriz veya düzelte biliriz.Üst kısımda form sayfasına yönlendirerek  ekleme sayfasını açabiliriz.

addUser.html

Bu kısımda boş form ekranı açılmaktadır.Buradan veri bilgilerini doldurduktan sonra ekle dedigimizde form içerisindeki thymleaf yapısındaki nesne ve bu nesnenin alanlarına denk  delen fieldlar uygun pojo sınıfındaki gibi eşlenmiş bir şekilde controller’a iletir.Controller gerekli nesneyi katmanlardan aktararak dao yani repository katmanında database’e ekler.

editUser.html

Controlle’dan gelen nesne thyleaf themplate’ine  göre düzenli bir şekilde form ekranına aktarılmaktadır.

CONTROLLER

MainController.java

Uygulama ilk açıldığında  MainController ilk başta istenilen url ye göre request yapılır.Bu istek karsında istenilenler yerine getirilmektedir.Biz ise index sayfasını geriye döndürdük.Bu arada ModelAndView ile geriye String değeri ile view çağırmak aynı işlemlerdir.Ben ikisini de  kullandım.Fakat  standart olarak birisini sabit olarak kullanmak daha doğrudur.

UserController.java

User nesnesinin gerekli işlemleri bu kısımdan adından da anlaşıldığı gibi kontrol edilmektedir.

SERVİS

UserService.java

UserServiceImpl.java

REPOSITORY /DAO

UserDao.java

UserDaoImpl.java

Bu sınıfta veritabanı işlemleri yapılmaktadır.Bu işlemler temele olaral Ekleme,Silme,Listeleme ve Güncelleme işlemleridir.Yani CRUD işlemleridir.

ENTITIY / DOMAIN 

Bu şekilde  yüzeysel şekilde yapmış olduğum uygulamayı özetlemek istedim.Kodları ise üstte vermiş oldugum github hesabından indirebilirsiniz.

İyi günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir