Kubernetes vs OpenShift: Fark Nedir?

Bu yazımda containerization(konteynerleştirme) hakkında iki popüler yazılım teknolojisi hakkında bilgi vermek istiyorum.Umarım faydalı bir bilgi olur…

Containerization, uygulamaları hızlandırmak için etkili bir yöntem olduğundan uygulamaları geliştirmek ve dağıtmak için kullanılan yeni bir terimdir. Konteyner kullanımı son yıllarda sık kullanılan bir yazılım teknolojisidir.

Bununla birlikte, altyapıdaki konteynerleri yönetmek o kadar karmaşık bir iş haline gelebilir ki, bir konteyner yönetim platformu herhangi bir organizasyon için temel bir araçtır. Kubernetes ve OpenShift, pazardaki en popüler konteyner yönetim platformlarından ikisidir. İlginç yapan şey ise OpenShift’in Kubernet’lere dayanması. Özellikleri ve farklılıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu postumu okumanızı tavsiye ederim.

O zaman başlayalım…

Red Hat OpenShift Nedir?

OpenShift, Red Hat tarafından geliştirilen bir containerization yazılım ürünüdür. Başlıca ürünleri, Kubernetes tarafından düzenlenen ve yönetilen bir Hizmet Olarak Platform (PaaS) olan OpenShift Konteyner Platformu’dur. Go ve AngularJS ile yazılmış ve bir Apache Lisansına sahiptir.

OpenShift Origin, Red Hat’ın open-source ve cloud-based bir platformudur ve geliştiricilerin cloud uygulamaları oluşturmalarını, test and deploy etmelerini sağlar. Sistem daha hızlı uygulama development, easy deployment and scaling(Ölçekleme) için bir Kubernet core üstüne araçlar ekler.

Platform, Go, Node.js, Ruby, Python, PHP, Perl ve Java’yı desteklemenin yanı sıra, kullanıcıların diğer diller için destek ekleyebilmelerine olanak sağlayacak şekilde genişletilebilir. Ölçeklenebilirlik ile ilgili olarak, platform kapsayıcı uygulamaların otomatik veya manuel olarak scaling edilmesini sağlar.

OpenShift’in sunduğu özelliklerden bazıları:

  • Constant security—Uygulama uzun süre konteyner alyapısı altında güvenlik kontrolleri yapılmıştır.
  • Built-in monitoring—Platformda bulunan Prometheus, bir database ve application monitoring yazılımınıdır.Prometheus:Prometheus %100 açık kaynaklı servis izleme sistemidir.Grafana dashboard ile servis gerçek zamanlı izlenebilmektedir.
  • Centralized policy management—Tek bir console ile uygulamak için merkezi bir yer sağlar.
  • Compatibility—OpenShift sertifikalı Kubernetes programının bir parçasıdır. Bu nedenle Kubernetes container yapısı ile uyumlu bir çalışma saglamaktadır.

*

Facebook Twitter Email Tumblr Digg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir