SOAP Web Servisi

SOAP,(Simple Object Access Protocol – Basit Nesne Erişim Protokolü) ,dağıtık uygulamalar için web servisleri için internet üzerinde haberleşmek için kullanan bir servistir.Client/Server yani istemci sunucu mantıgına dayalı bir modeldir.Modelleme olarak RPC(Remote Procedure Call) kullanmaktadır.SOAP mesajlaşmalarda XML yapısını kullanarak iletişim sağlamaktadır.

SOAP Kullananlar ?

Dünyaca ünlü büyük şirket olan Google Blogger haricinde SOAP kullanmaktadır.Bunu yerine Google Blogger da kullanmış olduğu API Blogger JSON API dir.

REST Web Servisi

REST,(Temsilî Durum AktarımıRepresentational state transfer), Web protokolleri ve teknolojilerini kullanan bir dağıtık sistemdir. REST prensiplerini sağlayan sistemler,RESTful olarak sıfatlandırılır.

REST, servisler SOAP ve WSDL web tabanlı servisleri daha basit hale getirmek amaçıyla tarlanmıştır.En önemli özelliklerinden birisi olarak XML,JSON,HTML vb. Formatlarda iletişim sağlamaktadır.Bu servisler HTTP filleri (GET,POST,PUT,DELETE v.s.) ile haberleşirler.

GET : Belirtilen collection’ın URI’lerini veya detaylarını listelemede kullanılır.

PUT: Bütün bir collection’ı başka bir collection’la yer değiştirmek için kullanılır.

POST: Yeni bir collection oluşturmak için kullanılır ve yeni oluşturulan collection’ın URI’si döndürülür.

DELETE: Tüm Collection’ı silmek için kullanılır.

REST Kullananlar

Yahoo neredeyse tamamı REST servistir Ebay ve Amazon hem REST hem de SOAP kullanmaktadır.

SOAP mı REST mi?

Güvenlik: SOAP üzerinde güvenlik(security) sağlamak daha kolay ve hızlı şekilde olabiliyorken, bu durum REST için karmaşık olabiliyor. Yani benim için güvenlik önemli diyorsanız SOAP derim.

Data Yapısı:REST ile JSON, XML hatta TEXT ile çalışabiliyorken, SOAP ile XML kullanmalıyız. Yani ben konuda veri yapında sürekli plarak XML kullanılacaksa SOAP uygun olur.Fakat XML haricinde yapılarda kullanırım diyorsanız.Tabiki REST kullanmanız gerekir.

Uygulama Hızı:Uygulamanızın daha hızlı çalışmasını istiyorsanız REST kullanmanız yararınıza olacaktır.

Destek:SOAP için geliştirici araçları daha iyidir. Kullanmamız için bize yardımcı olacak daha çok kaynak bulabiliriz.

Ben Ne Kulanıyorum ?

Ben tam olarak SOAP yada REST kullanıyorum demiyorum ikisini de kullanıyorum.Sizde yerine göre ikisinide kullanmalısınız.

web-services-a-practical-approach-7-638

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir